Tallinna Fotokuu avanäitus „Kui ütled, et kuulume valgusesse, kuulume äikesesse” EKKMis käsitleb rahvusluse- ja keskkonnaküsimusi

Jonathas de Andrade, kaader videost „O Peixe” (Kala), 2016. Kunstniku ning Galeria Vermelho (São Paolo) loal.

6. septembril avatakse EKKMis kaasaegse kunsti biennaali Tallinna Fotokuu rahvusvaheline avanäitus „Kui ütled, et kuulume valgusesse, kuulume äikesesse”, mis toob kokku 12 kunstnikku.

Kuraator Heidi Balleti näituse lähtepunktiks on küsimus, kuidas kliimakaose põhjustatud psühholoogilised reaktsioonid avaldavad poliitikale reaalset mõju. Näitus toob vaatajani fiktsionaalse uurimuse omamise ja kuulumise ideede kohta just seoses maaga.

Lähikümnenditel on valdavalt soovitud end füüsilistest paikadest lahti siduda ja globaliseeruvasse maailma kuuluda, kliimakriis on aga konkreetsesse paika kuulumise idee jälle aktuaalseks muutnud. Nende ideede kõrvutamine annab võimaluse vaadelda, kuidas erinevad kujutised – maailmast, rahvusriigist, külast, perekonnast – mõjutavad seda, mille eest hoolitsemist inimene oma vastutusena tajub.

Näituse pealkiri on laenatud 1985. aasta Pat Benatari poplaulu „We belong” („Me kuulume”) sõnadest. Mõned kuud pärast seda, kui „We Belong” jõudis läänemaailma poppedetabelite tippu, kuulutas Mihhail Gorbatšov välja perestroika, pärast mida hakkasid eestlased avalikult Nõukogude Liitu kuulumise vastu meelt avaldama ning protestina alguse saanud keskkonnateadlik liikumine panustas olulisel määral ka Eesti iseseisvuse taastamisse. Lähtudes nii rahvusvahelistest kui kohalikest uurimustest, käsitleb näitus tõusuteel oleva rahvusluse ja keskkonnateemade vahelist suhet.

Kuraator: Heidi Ballet

Kunstnikud: Angela Anderson ja Angela Melitopoulos, Adam Avikainen, Cian Dayrit, Jonathas de Andrade, Bram Demunter, Silje Figenschou Thoresen, James T. Hong, Edith Karlson, Ana Mendieta, LaToya Ruby Frazier, Maarten Vanden Eynde ja Musasa, Ana Vaz ja Tristan Bera.

Uurimistöösse panustasid:
Marika Agu ja Francisco Martinez, Konstantinos Doumpenidis, Tanel Rander

___

Biennaali ja näituse eelavamine pressile toimub 6. septembril kell 11:00 EKKMis.

Näituse eelsündmusena toimub 6. septembril kell 16:00 arutelu kuraatori, kunstnike ja uurijate vahel.

Näitus avatakse 6. septembril kell 18:00. Avamisel mängib plaate Triin Niinemets.

Biennaali avamist tähistatakse kell 21:00 EKKMis algava peo ja ansambel Seltskond Pargis „6 Pala Öisest Pealinnast” Tallinna esitluskontserdiga. Pärast kontserti asuvad plaadimängijate taha Kristopher Luigend, Roma Vjazemski, Luurel Varas, Sammalhabe, Niehkna.

Sündmus Facebook’is

___

„Kui ütled, et kuulume valgusesse, kuulume äikesesse”
7.09.–20.10.2019
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM)
Põhja pst. 35

EKKMi avamisajad: T–P kell 12:00–19:00
Sissepääs tasuta

fotokuu.ee
ekkm.ee

Toetajad: Briti Nõukogu, Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Kuninglik Norra Saatkond, Tallinna Kultuuriamet.